Farma Ch - Cetkovice

 

 

Milovníci koní a krásné přírody  slyšte...... Ráda bych vám představila Farmu Ch, která se nachází na Jižní Moravě asi 50 km za Brnem směrem na Boskovice, v obci Cetkovice.

Na Farmě máme asi 25 koní a provozujeme jezdecký oddíl, tábory a pobyty pro dospělé a také samostatné vyjížďky do přírody nebo výcvikové hodiny. Pokud máte svého koníka, můžete si ho zde i ustájit.

Staré Arabské přísloví tvrdí, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Ti, co na koních jezdí, jistě potvrdí. Vztah, který má člověk a kůň, je znám jíž od nepaměti. Kůň byl domestikován asi 4000 let př. n. l. Dřív byl využíván hlavně pro práci na polích, při nošení nákladů, ve vojenství a lesnictví. Postupem času, jak se rozvíjela technika, byli koně méně využíváni v těchto odvětvích a časem se stali spíše přítelem. Začali být využíváni v jezdeckém sportu. Což trvá dodnes.  I dnes ale kromě jezdectví využíváme koně v lesnictví, také pro nošení nákladů ( soumarští koně) a pro produkci žíní, mléka, hnoje a třeba krevního séra pro humánní i veterinární lékařství. V České republice převažuje samozřejmě chov koní pro sport .

Péče a chov koní, je náročná záležitost a pokud uvažujete o koupi koně, měli byste nejdříve někam chodit jezdit. Naučit se jak se správně ke koni chovat a jak se o něj starat. Najděte si v okolí vašeho bydliště nějakou stáj, kde přijímají nové členy do jezdeckého oddílu nebo jeďte na nějaký tábor či pobyt s koňmi.Přečtěte si odbornou knížku o koních. Tak získáte aspoň základní zkušenost.

Pokud jste se pro koníka již rozhodli, máte představu co obnáší jeho péče i finanční stránka, ale nejste si jisti s výběrem , klidně se obraťte na nějakou stáj s žádostí o pomoc. Koupě koně je velká zodpovědnost,proto ji dobře zvažte.

" Člověk, obklíčený živly, které se spikly k jeho zkáze, by navždy zůstal otrokem, kdyby z něho kůň neudělal krále. "                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Elwyn Hartley Edwards, The Ultimate Horse Book.

 

Pavlína

IMG_0305 IMG_0294 IMG_0366 IMG_0362 IMG_0360 IMG_0329 IMG_1193 Snímek 013

OLYMPUS DIGITAL CAMERA